Dozvěděl jsem se, že pokud ukončíte dříve životní pojištění, musíte státu zaplatit daň z příjmu ze životního pojištění (cca 15%). Musíte to platit, i když pojištění normálně zanikne poslední splátkou dle smlouvy?? Myslím to tak, že prostě dosáhnu stanoveného dne uvedeného ve smlouvě o životním pojištění, a tím uplatním nárok na vyplacení peněz. Zdá se mi to od státu sprosté, když si vlastně na to životní pojištění posíláme již zdaněné peníze z našich výplat a stát to chce zdanit znova. Kdyby chtěli daň z té státní podpory tak to ještě pochopím, ale z vlastních již zdaněných peněz…
Jinak, co s tím nesouvisí, četl jsem tu spoustu dotazů o registru neplatičů, tak bych se chtěl podělit se všemi o svoji zkušenost: Byl jsem v registru neplatičů také, dlužil jsem jedné nejmenované bance částku 719,- Kč. Je pravda, že pokud jste v tomto registru neplatičů (nejčastěji databáze SOLUS), s půjčkami se nechytáte (maximálně nebankovní sektor s nechutnými úroky), ani co se týče koupě na splátky. S tím se nic dělat nedá, ale doporučuji to samé, co jsem udělal já: Doplatit dluh u společnosti které dlužíte a napsat jim žádost o vymazání z registru neplatičů, některé společnosti to dělají sami po 2 měsících od doplacení, je dobré si také zjistit do jakých registrů vás ta společnost dává a pak je konkrétně napsat do žádosti. Žádost pošlete tam, kde jste dlužili! Přibližně do tří měsíců až půl roku budete "čistý"…
Začněme od konce: moc děkuji za zajímavé podněty ohledně registru dlužníků a souvisejících záležitostí. V Poradně je řada dotazů k tomuto tématu a Vaše rady mohou pomoci. Pokud se týká zdanění životního pojištění, při řádném ukončení pojistné smlouvy jde pouze rozdíl mezi zaplaceným pojistným a výsledným plněním. Vaše vklady se tedy znovu nezdaní. Jestliže ukončíte předčasně smlouvu životního pojištění, z jejíhož titulu jste čerpal státní benefit (snížení základu daně z příjmu), jste povinen tuto daňovou úlevu vrátit (tedy uvést v aktuálním daňovém přiznání jako příjem). Více k této problematice viz článek Vladimíra Zadražila Soukromé životní pojištění a daňové povinnosti. Byl sice uveřejněn již v roce 2007 a některé sazby jsou již neaktuální, nicméně pro celkový přehled je velmi užitečný. Každopádně doporučuji daňové přiznání nechat zpracovat solidním daňovým poradcem, vynaložené prostředky se rozhodně vyplatí.